Aralarında yapılan iş birliği kapsamında Droniq, Sky Drone’un İnsansız Hava Aracı Sistemi (İHAS) komuta-kontrol teknolojisini gerçek zamanlı olarak, uzaktan ve sınırsız bir menzille kullanabilecek.

Droniq bu teknolojiyi, görüş hattı ötesi (BVLOS) uçuşlarda “drone”un yer tespitini, kontrolünü ve iletişimini sağlayan bir donanım çözümü olarak kullanacak.

Bu yeni sistem Droniq’in Almanya pazarı için sunduğu İHAS Trafik İdaresi çözümünün bir parçasını oluşturacak. Bu çözüm “drone”ların sivil hava sahasına emniyetli bir şekilde entegre edilmesini ve gerçek ticari potansiyellerini ortaya çıkaracak uzun menzilli uçuşları yapabilmesini hedefliyor.

Deutsche Telekom’un 4G/LTE ağı, “drone”larla yer kontrol istasyonları arasındaki gerçek zamanlı komuta-kontrol, video, sensör ve telemetri verilerinin düşük gecikmeli iletimi için kullanılacak. Bu sistem Droniq’in HOD4track diye bilinen LTE-takip modülünü tamamlayacak şekilde çalışacak. HOD4track, pozisyon bilgilerini ve civardaki helikopter, planör ve küçük hava araçlarından gelen sinyalleri, saniyede bir kez İHAS Trafik İdaresine aktarıyor.

HOD4command adlı yeni donanım, sınırsız bir menzilde “drone” ile gerçek zamanlı iletişim olanağını mevcut sisteme eklemiş olacak. Bu donanım herhangi bir İHAS’a yüklenebiliyor ve birçok “drone” otopilotuyla sorunsuz bir şekilde entegre edilebiliyor. Veri transferi uçtan uca şifreleme yöntemiyle izinsiz erişime karşı korunuyor. HOD4command, Sky Drone’un Afrika ve Avrupa’da ulaşımı zor bölgelere tıbbi malzeme nakli ve Almanya’daki büyük bir ilaç firmasının siteler-arası lojistiği için hâlihazırda kullanımda olan teknolojisini temel alıyor.

Yapısal olarak aynı olan HOD4stream ise video, sensör ve telemetri dataları için daha kapsamlı bir plan sunuyor. Bu ürün, altyapı bakım ve denetimleri gibi endüstriyel kullanımların yanı sıra, ilk yardım ekiplerine uzak mesafeden durumsal farkındalık sağlamak üzere geliştirilmiş.

Droniq’in COO’su Ralph Schepp, şunları ifade ediyor: “Sky Drone, Droniq’in İHAS Trafik İdaresi yaklaşımını mükemmelen tamamlıyor ve BVLOS uçuşları mümkün kılmak için gerçekten bir temel taşı işlevi görüyor. Bu teknolojinin Almanya’daki birçok müşterimiz tarafından kullanıldığını gördük ve Sky Drone’un gerek teknolojisine gerekse pragmatik zihniyetine tamamen güveniyoruz.”

Sky Drone’un CEO’su Bores Boege ise şunları söylüyor: “Droniq, bizim dünyanın birçok yerinde hâlihazırda kullanılmakta olan gerçek zamanlı ‘drone’ iletişim sistemimiz için ideal partner. Almanya ve Avrupa’daki nüfuzları, ‘drone’ların verimli kullanımına ve sivil hava sahasına emniyetli bir şekilde entegre olmasına olanak tanıyor.”

26.06.2020

Kaynak: https://www.unmannedsystemstechnology.com/2020/06/long-range-bvlos-drone-command-control-via-mobile-network-announced/