Hong Kong Üniversitesinden araştırmacılar, tarama lazeri kullanarak gece uçuşlarıyla hedef tespiti yapabilen, otonom bir “drone” geliştirdiler.

Çalışmalarını Methods in Ecology and Evolution dergisinde yayımladıkları bir makalede özetleyen bilimciler, lazerin fazla güç kaybetmeden uzak mesafelere ulaşabilmesi nedeniyle, lazer-tahrikli floresan (LSF) yönteminin hava sistemlerine uyarlanabileceğini anlattılar.

Bu teknik, fosillerin parlamasını ve deri yahut kıkırdak gibi, başka yöntemlerle görülemeyen detayların açığa çıkarılmasını sağlamak suretiyle, paleontolojide çok başarılı bir şekilde kullanılıyor.

Floresan, aynı zamanda mineral yapılarındaki farklara karşı da son derece hassas olduğu için, araştırmacılar bu yöntemle, nadir ve sıra dışı coğrafyaların incelenmesinin yanı sıra, değerli taşların aranmasının da mümkün olduğu görüşünde.

“Laser Raptor” lakabı takılan “drone”, gece uçuşları için gün içinde önceden programlanıyor. Gece olunca havalanan “drone”, üstünde bulunan navigasyon sistemi vasıtasıyla, belirlenmiş olan bölgelere süratle intikal ediyor ve zemindeki tırnak büyüklüğünde, parlayan hedefleri bulmak için 4 metre uçuş yüksekliğine iniyor. Her operasyondan sonra lazer taramasının videosu, parlak noktaları tespit ederek ertesi gün yerinde incelemek amacıyla işleniyor.

“Laser Raptor”u birlikte geliştiren Thomas Kaye ve Michael Pittman, Dünya dışı jeolojik yapıları araştırmaya yönelik LSF uygulamaları geliştirmek için çalışmaya başladıklarını belirtiyorlar.

30.06.2020

Kaynak: https://www.mining.com/hunter-drone-that-flies-at-night-could-be-used-to-find-gemstone-deposits/