Dünyanın en büyük ikinci pirinç ve buğday üreticisi olan Hindistan, dokuz merkez eyaletine yayılan çöl çekirgeleriyle başa çıkmak için, bir helikopter ve on iki adet “drone”dan oluşan bir filo görevlendirdi.

Bu karar, başkent Yeni Delhi’nin bir uydu kenti olan Gurugram hafta sonu çekirge sürüsünün istilasına uğradıktan sonra, yetkilileri yeterince hızlı davranmamakla suçlayan halkın eleştirileri karşısında alındı.

Resmî kaynakların beyanatına göre hükûmet aynı zamanda İngiltere’den, Hindistan Hava Kuvvetleri’ne ait helikopterlere yüklenmek üzere, beş adet yeni ilaçlama sistemi sipariş etti.

Onlarca yıldır yaşanmamış büyüklükte bir çöl çekirgesi istilasıyla karşı karşıya kalan Hindistan, çekirgelerin hareketlerini takip etmek ve sürülere ilaçla müdahale etmek üzere on iki adet “drone” görevlendirdi.

Sivil Havacılık Bakanlığı, kuralları esneterek devlet görevlilerinin geceleri “drone” kullanmasına izin verdi. Uzmanlar bu adımın çekirgeleri etkisiz hâle getirmekte etkili olabileceğini belirtiyorlar.

Çekirge istilası hasat ve ekim zamanları arasındaki ölü sezona denk geldiği için şimdiye kadar fazla kayıp yaşanmamış olsa da çöl ağırlıklı Rajastan Eyaleti’nin bazı bölgelerinden mahsul kaybı şikayetleri geliyor.

Federal hükûmet, çekirgelerle mücadelede Rajastan Eyaleti’ne finansal destek sağlandığını belirtiyor. Ayrıca Hindistan, İran, Pakistan ve Afganistan temsilcilerinin bir araya gelerek, daha geniş bir bölgede varlık gösteren çekirge sürüleriyle başa çıkmaya yönelik haftalık toplantılar yaptığı bildiriliyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ise, çiftçilerin yaz mahsullerini ekmeye başladıkları bu dönemde, Somali’den yola çıkarak Hint Okyanusu’nu geçmekte olan yeni bir çekirge dalgası hakkında yeni bir uyarı yayımladı.

30.06.2020

Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-india-locusts/india-deploys-helicopter-12-drones-to-stop-fast-spreading-locusts-idUSKBN241386