Skygauge firması, offshore ve enerji sektörlerinde, görsel kontrol ve duvar kalınlığı denetimleri için yeni bir “drone”un duyurusunu yaptı.

“Drone”un yeni tasarımı, denetim işlerinde kullanılan “drone”ların birçoğunda rastlanabilen denge sorunlarına çare oluyor. Bu “drone”un rotorları, rüzgâr ve diğer çevre faktörlerine, anlık olarak uyum sağlayacak şekilde döndürülebiliyor. Bu özellik, Skygauge “drone”una uçuş sırasında yüksek hassasiyetli işler yapabilme yeteceğini kazandırıyor.

Skygauge CEO’su ve kurucu ortaklarından Nikita Iliushkin, bu özelliğin önemine şu sözlerle dikkat çekiyor: “Bu yeni tasarımın avantajlarından yararlanabilmek için yepyeni bir kontrol sistemi geliştirmek zorunda kaldık. Tasarım, ‘drone’un çevresiyle güç ve tork ilişkisine girmesine olanak tanıyor ki mevcut ‘drone’ların çevreleriyle böyle bir fiziksel etkileşime girememeleri büyük bir eksiklikti.”

Aynı lokasyonlarda, tekrar edilebilir nitelikte ve detaylı taramalar yapmak hayati önemde bir iş. Bu türden verileri hassas ve isabetli bir şekilde elde edebilmek ise, rafineri veya rüzgâr türbini gibi yapılarla fiziksel temasa girmeyi gerektiriyor. Skygauge “drone”unun bu işi nasıl yaptığı, şu bağlantıdaki kısa videoda izlenebilir: https://www.youtube.com/watch?v=gWqu1b3vTXQ

Skygauge “drone”u gibi yeni araçları benimsemek biraz zaman alabiliyor fakat COVID-19 salgını insanların yenilikçi teknoloji ve çözümlere yönelik ihtiyaçlarını arttırdı. Bugün hâlâ denetimlerin çoğu halatlar ve iskelelerle yapılıyor ki bu hem riskli hem de zaman alan bir yöntem. Denetmenler zamanlarının büyük bir kısmını halatlar üzerinde veya denetleme noktaları arasında gezerken harcıyorlar. Skygauge “drone”u bu süreçte ortaya çıkan zaman ve emniyet sorunlarına yanıt vermek üzere tasarlanmış.

Iliushkin şunları söylüyor: “Denetim işinde en büyük maliyet, işçi zamanı. Hedefimiz işçilerin zamanlarını daha verimli kullanabilmeleri ve böylelikle toplam denetim maliyetlerinin azalması. Fakat bunu yaparken denetleme işlerini insanların elinden almıyoruz. Kalifiye işçilere, mevcut pürüzler maliyetli problemlere dönüşmeden, onlara müdahale etmelerine olanak tanıyacak bir ekipman kazandırmak istiyoruz.”

Kalifiye işçiler böyle araçlara sahip olduğunda nasıl bir kazanımın ortaya çıktığını ortaya koymak için Iliushkin, sanayi sitelerinin en çok uğraştıkları sorun olan, arıza kaynaklı iş kesintilerine işaret ediyor. Bir tesiste yaşanan bir günlük, planlanmamış bir iş kesintisinin, 1 milyon dolara varan gelir kayıplarına sebep olabildiğini vurgulayan Iliushkin, Skygauge “drone”larının yaptığı rutin temel denetimlerden kazanılan zamanın, daha komplike işlere vakfedilerek iş kesintilerini ortadan kaldırmaya harcanabileceğini belirtiyor.

30.06.2020

Kaynak: https://www.commercialuavnews.com/infrastructure/skygauge-complete-solution