DuPont Pioneer, DuPont Crop Protection ve Dow AgroSciences firmalarının güçlerini birleştirerek 140’tan fazla sayıdaki ülkenin tarımcılarına teknoloji hizmeti veren Corteva Agriscience, hizmet skalasına tarım “drone”larını da ekledi.

Corteva, küresel girişimi olan Tohum Üretim ve Tedarik Zinciri’nin ve ABD, Kanada, Brezilya ve Avrupa’daki Pioneer Stratejik Muhasebe Yönetimi ve Agronomi ekiplerinin envanterindeki DJI markalı 400 adet “drone”dan oluşan filosunu geliştirmek için, geçtiğimiz yıl DroneDeploy ile bir anlaşma imzaladı. DroneDeploy’un Live Map teknolojisi sayesinde Corteva’nın “drone” filosu, operasyonlar sırasında tarım arazilerinin havadan canlı görüntüsünü sunmak suretiyle zirai yönetim işlerini dönüştürüyor.

Mevcut üretim sezonu için Corteva Agriscience bünyesinde görev alan 1.000’den fazla sayıda pilot var. Firma ayrıca, ürün sayımı ve muhtelif mahsulat arasında benzerlik analizi yapmaya yarayan, Corteva adlı bir iOS mobil uygulama da geliştirmiş durumda.

Firmanın ABD yetkilisi Jeremy Groeteke şunları ifade ediyor: “Neredeyse on yıldır insansız hava sistemleri işindeyiz. Başlarda yoğun bir şekilde arazi analizi yapıyorduk: Ar-Ge platformumuz kapsamında ürün sayıyor, sağlık kontrolü ve fenotiplendirme yapıyorduk. Fakat şimdi, teknolojiyi Ar-Ge’mizden alıp tohum üreten tarımcılara ve müşterilerimize transfer etmeye odaklıyız. DroneDeploy’un Live Map teknolojisi, bir boşluğu doldurarak şimdiye kadar elimizde olmayan bir olanağı bize sunuyor: 100m’lik bir irtifadan canlı görüntü temin ederek bunu katma değere çevirmek artık mümkün. Bu platformu geliştirmeye devam etmek suretiyle sadece hız ve kapasite artırımı sağlamıyorlar; aynı zamanda müşterilerimiz için gerçek bir değer yaratmamızı da olanaklı kılıyorlar.”

Groeteke tüm dijital stratejiyi yönetiyor ve “drone”lar, yeni makine öğrenme algoritmaları ve görsel teknoloji yazılım ve uygulamaları gibi, yeni ürün ve hizmet geliştirmeye imkân verecek unsurları yakinen takip ediyor. Groeteke sözlerine şöyle devam ediyor: “Tohumu ektikten sonra yapılması gereken şey hasılatı ve genetik potansiyelini muhafaza etmek. ‘Drone’lar sayesinde ekinlerin sağlık durumlarındaki farklılıkları tespit edebiliyor, sulama ihtiyaçlarındaki değişiklikleri takip edebiliyoruz. Esasen yönetimin büyük kısmını aslında havadan yapıyorsunuz; böylece ekinlerin stres maruziyetini azaltarak verimliliği arttırıyorsunuz. Artan dünya nüfusu dolayısıyla 10 milyar insanı beslemek gerektiğinde burada yaratılan katma değer daha da anlamlı olacak.”

“Drone” ile hassas tarımcılık dendiğinde, her üreticinin bilfiil “drone” pilotu hâline geleceği gibi bir varsayımın yaygın olduğuna işaret eden Groeteke, bunun yanlışlığına şu sözlerle işaret ediyor: “Evet, ‘drone’ uçuran üreticiler var fakat herkes böyle değil. Corteva’da bizim gördüğümüz şu: Üreticiler başka herhangi bir şey yapabilmek için fazlasıyla meşguller. Aynı anda bankacı, veri uzmanı, insan kaynakları yöneticisi, agronomist, teknisyen ve daha fazlası olmak zorundalar. Çok fazla işleri var ve ‘drone’ pilotluğu CV’lerine eklemek istedikleri bir şey değil. Bizim devreye girdiğimiz ve üreticiler için hemen katma değer yaratabildiğimiz yer tam olarak burası: Agronomist ekiplerimiz sayesinde, üreticilerimizin ‘gökteki göz’ hâline gelmelerine yardım ediyoruz.”

Corteva’nın tüm agronomist ve satış ekiplerinin envanterlerinde, müşterilerinin ürün gereksinimlerini gözlemlemek ve yönetmek amacıyla “drone”lar bulunuyor. Geleneksel yöntemle bir tarlada yürüyerek gözlem yapmak birkaç saat alırken, artık bir “drone” ile 20 dakikadan kısa sürüyor. Sadece vasıtayı park etmek, “drone”u çıkarıp uçurmak, veri toplamak ve sahada neler olduğunu anlamak suretiyle üreticilerin karar almasına ve güncel problemlerin üstesinden gelmesine yardımcı olunuyor.

Groeteke sözlerini şu ifadelerle bitiriyor: “Zaman, hem üreticiler hem de agronomistlerimiz için en değerli unsur. İster bir iPad isterse Android telefon olsun, bir mobil teknolojinin ‘drone’un kendisiyle bir araya gelmesi ve sahadan gerçek-zamanlı bilgi toplama olanağı, üreticinin cebine daha büyük bir değer koyabilmemize imkân tanıyor.”

09.07.2020

Kaynak: https://www.commercialuavnews.com/forestry/corteva-agriscience-is-leveraging-drone-technology-to-transform-the-way-farmers-manage-their-crops