İngiltere Liman İşletmeleri Derneğinin (ABP) “drone” operasyonlarına start vermesi örneğinde görüldüğü üzere gemicilik, “drone” sektörünün hızla gelişeceği bir alan olarak öne çıkmaya başladı.

Yapılan basın açıklamasına göre ABP, “‘drone’ teknolojisini varlık yönetim uygulama ve politikalarına başarıyla entegre etti.” Dev danışmanlık firması PwC’nin tasarladığı projede “drone” hizmeti sağlayıcısı olarak Aerodyne Group ile anlaşıldı. Proje, dünyanın diğer yerlerindeki gemicilik ve lojistik firmaları için somut bir örnek teşkil ediyor. Açıklamaya göre “ABP’nin, İngiltere genelindeki 21 liman ve demiryolu terminali, toplamda 87km’lik iskele uzunluğu ve 1,4 milyon metrekarelik kapalı depolama alanıyla, ulusal ve uluslararası pazarlara yönelik deniz, kara ve demiryolu erişimi için eşsiz bir olanak sunuyor.”

Aerodyne, son 6 ay içinde, 8 ayrı alanda kapsamlı testler icra etti. Basın açıklamasına göre ABP’nin Aerodyne ve PwC ile iş birliği yaparak geliştirdiği “‘drone’ görsel varlık yönetim sistemi sayesinde ekipler, yalnızca bir tarayıcı üzerinden varlık durum gösterge panellerine ve varlık yönetim bilgilerine erişerek denetleme raporları yazabiliyorlar.”

Bu heyecan verici projenin yüksek yatırım getirisi sağladığı da rapordaki şu ifadelerle ortaya konuyor: “Uçuşlardan elde edilen veriler ve bunların analizi, maliyetlerde ciddi bir azalmaya ve elde edilen faydalara işaret ediyor: Operasyonlar çok daha emniyetli, %25 oranında daha maliyet-etkin ve belirlenmiş varlıklara yönelik geleneksel yöntemlere göre %55 daha az zaman alıyor.”

ABP’nin Emniyet, Mühendislik ve Gemicilik Grup Direktörü Mike McCartain şunları söylüyor: “Projenin işlevselliğini PwC ile ortaya koyduktan sonra gördük ki ‘drone’lar, ‘drone’ ve data teknolojilerinin emniyetli bir bulut platformunda bir araya getirilmesi suretiyle, varlık ve gayrimenkul denetimlerimiz için büyük bir katma değer yaratabiliyor. Daha emniyetli, güvenli ve maliyet-etkin olmaları dolayısıyla operasyonlarımızı optimize ederek riskleri azaltabiliyoruz. Ortaklarımızla birlikte geliştirdiğimiz bulut platformu, ‘drone’ bilgilerine erişmek için ekiplerimize basit ve rahat bir yol sağlıyor. Bu sayede ekipler, mevcut varlık yönetim sistemlerimizle senkronize edilmiş bir tarayıcı vasıtasıyla denetim raporları yazabiliyorlar. Hiç şüphesiz bu, ABP’nin dijital dönüşüm ve emniyet yönünde, son teknolojiyi kullanarak atmış olduğu büyük bir adım.”

PwC ortaklarından Steve Russell ise şunları açıklıyor: “‘Drone’ teknolojisini uygulamaya koymak karmaşık bir iş olabilir. Dijital dönüşüm uzmanlarından oluşan ekibimiz, yapılması gereken değişiklikler, hizmet sağlayıcı seçimi ve uygulama alanlarında yardımcı olarak, teknolojiden yararlanılabilmesi için sistematik ve düşük riskli bir yaklaşım tesis ettiler. Hizmet sağlayıcı seçimi konusunda yaptığımız çalışmadan sonra ABP, Aerodyne Group ile çalışmayı tercih etti. Biz Aerodyne ile çalışmaktan çok memnunuz. Bulut yazılım platformu hususundaki önder pozisyonları, yerel olanakları ve küresel ölçekteki varlıkları, 25 ülke çapında 300.000 altyapı varlığını denetliyor olmaları dikkate değer.

Aerodyne Group’un kurucusu ve grup CEO’su Kamarul A. Muhamed ise şunları söylüyor: “ABP’nin münhasır ‘drone’ çözümü sağlayıcısı olarak seçilmiş olmak bizim için bir onur. Dünya çapında birçok müşterimiz, kritik varlıklarının ve altyapılarının bizim çözümlerimizle, optimize bir şekilde yönetilmesinden faydalanıyorlar. Yerleşik mevzuat ve standartlara riayet etmek kaydıyla, istikrarlı bir kaliteyle hizmet sunmak konusunda kararlıyız.

Basın açıklamasında şunların da altı çiziliyor: “ABP’nin bir sonraki projesi, Aerodyne’ın çözümlerine ek olarak, kendi ‘drone’ yetkinliklerini tesis etmek. Bu kritik uygulama için destek almak üzere, PwC’nin uzman ‘drone’ ekibiyle anlaşmaya varıldı.”

28.07.2020

Kaynak: https://dronelife.com/2020/07/28/drones-in-ports-and-shipping/