2016 yılında duyurusu yapılan yolcu “drone”ları, bugün turist gezdirme amacıyla başarılı bir şekilde kullanılıyor.

Otonom hava araçları artık bir bilim-kurgu konsepti değil. Bu teknolojide lider olan EHang firması, bu konuda farkındalık uyandırmak için dünya çapında bir kampanya düzenlemeye hazırlanıyor. Yayımlanan basın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: “Yolcu taşıma kapasiteli otonom hava araçlarının taşımacılık, turistik gezi, hava lojistiği, acil tıbbi müdahale gibi muhtelif ticari kullanımlarda, emniyetli otonom uçuşlar yapmak için ne kadar güvenilir ve kullanışlı olduğunu göstermeyi amaçlıyoruz. EHang’ın yolcu ‘drone’ları Çin, ABD, Avusturya, Hollanda, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki 21 ayrı şehirde, binlerce deneme ve gösteri uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiler.”

Duyurusu yapıldığı 2016 tarihi itibarıyla geçen 4 yılda “çok iyi bir fikir”den çalışan bir hava aracına evrilen “drone”un, EHang’ın birçok ülkeyle yapmış olduğu anlaşmalar kapsamında giderek daha geniş bir kullanım alanı bulması bekleniyor. Bu teknolojiyi destekleyen Çin, EHang’ın acil müdahale demonstrasyonları yapmasına izin verdi. Çinli bir şirketle yapılan ortaklık kapsamında yolcu “drone”u temalı bir otel girişiminde bulunan EHang, bu otelin müşterilerine “drone” vasıtasıyla havalimanı ile otel arasında yolculuk ve turistik gezi imkânları sunuyor. Günümüzde turistler, Doğu Çin’deki bir kıyı kenti olan Yantai’de “drone” ile turistik geziler yapabiliyorlar.

Basın açıklamasında şunlar söyleniyor: “Bir EHang 216, Çin’deki AAAA sınıfı birçok millî turistik bölgeden biri olan, Yantai’nin güzel Balıkçı Rıhtımı’nı gezdirmek üzere, dört yolcuyla havalandı. Yolcular, deneyimleyecekleri ilk otonom hava aracı seyahati dolayısıyla çok heyecanlılardı. Şöyle dediler: ‘Muhteşemdi. Yolculuk boyunca emniyette hissettim. EHang 216 sabit bir hızla ve neredeyse hiç türbülansa girmeden uçtu. Bu gökyüzünden ‘kuş bakışı manzara’ gördüğüm ilk deneyimdi. Bir sonraki deneyimi iple çekiyorum.’”

EHang’ın Kurucucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olan Hu Huazhi ise şöyle konuştu: “Dünyanın ilk yolcu kapasiteli otonom hava aracı üreticisi olarak, bu devrimsel nitelikli hava ulaşımı çözümünün işlerliğini otoritelere, müşterilere, ortaklarımıza ve kamuya kanıtlamış olmaktan gurur duyuyoruz. Aldığımız olumlu tepkiler, bu yeni ulaşım biçimini halka kazandırmak için sahip olduğumuz iradeyi güçlendirdi.”

14.07.2020

Kaynak: https://dronelife.com/2020/07/14/are-passenger-drones-real/