“Drone” sektörünün gelişmesini hızlandırmak amacıyla, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İletişim ve Dijital Teknolojiler Departmanı tarafından bir “Drone Konseyi” oluşturuldu.

Konseyin duyurusu 15 Temmuz’da, muhtelif önde gelen ve yeni firmaların katılımıyla gerçekleştirilen bir webinar ile yapıldı. Konseyin amacı, Güney Afrika’nın “drone” sektöründe faaliyet gösteren firmaları bir araya getirerek finansman, pilot eğitimi, mevzuat gibi hususlardaki ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir platform oluşturmak.

Güney Afrika Sivil Havacılık Otoritesinin de katıldığı webinar’da, Zipline, Swoop Aero, Wingcopter ve Astral Aero firmaları yer aldı. Daha önce Mayıs’ta yapılması planlanmış olan webinar, COVID-19 nedeniyle ancak bu tarihte gerçekleştirilebildi.

“Drone” Konseyinin yönetiminde şu kişiler bulunuyor: Rugged Africa’nın başkanı Angelina Ntombikayise Maseko, UAVI’nin kurucusu Ken Venn, Güney Afrika Havacılık Eğitim Kurumları Derneğinin başkanı Shaun Ledlie, AV4IR CEO’su Kelebogile Molopyane ve Ntiyiso Havacılık Hizmetlerinin yöneticisi Jack Shilubana.

Güney Afrika Drone Konseyi Başkanı Irvin Phenyane konsey ve kuruluş amacına dair şunları ifade ediyor: “Küresel ‘drone’ teknolojisindeki gelişmelere yeterince hızlı adapte olamadığımız için geri kaldık ve bazı fırsatları kaçırdık. Afrika’da ‘drone’ mevzuatını onayan tek ülke Güney Afrika olmasına rağmen yatırımlar kıtanın başka bölgelerine yöneldi. Güney Afrika şimdi bu açığı kapatmak için harekete geçti. 16 ay süren görüşmelerin sonucunda mutabık kalınan nokta, tüm paydaşların tek bir ulusal strateji kapsamında bir araya gelmesi oldu. Yeni mezunlar, mevcut havacılar ve işsiz gençler için, yeni ‘drone’ teknolojisinin kazandıracağı beceriler değerlendiriliyor. Gelişmekte olan ülkelerin birçoğu, şehircilik, proje kontrol, demiryolu hizmetleri, karayolları bakım-onarımı, mahsul ilaçlama, nakliye ve güvenlik hizmetlerinde ‘drone’ teknolojisinden yararlanıyor. ‘Drone’ sektöründeki hızlı büyüme, ülkemizin ekonomik büyümesi için hayati önem arz ediyor.”

17.07.2020

Kaynak: https://dronedj.com/2020/07/17/south-africa-launches-its-drone-council-to-accelerate-drones/