Amerikalı “drone” üreticisi Skydio, 2014 yılındaki kuruluşundan beri sürdürdüğü uzun soluklu vizyonun bir parçası olarak, özel sektör ve kamusal müşterilerine yönelik, tamamen yerli imkanlarla geliştirdiği X2 serisi “drone”ları duyurdu.

Firma aynı zamanda Next47’nin önderliğinde, Levitate Capital, NTT DOCOMO Ventures gibi yeni ve Andreessen Horowitz, IVP, Playground gibi mevcut yatırımcılarının iştirakiyle, ürün geliştirmeyi hızlandırma ve piyasadaki varlığını genişletme amacıyla, 100 milyon dolar yatırım aldığını da ilan etti.

999 dolara satılan Skydio 2 (S2) ile, başlangıçta tüketici piyasasını hedefleyen Skydio, ürettiği her “drone”da bulunan yapay zekâ destekli beyin, Skydio Autonomy’nin potansiyelini gören muhtelif özel girişimlerin ve kamu kurumlarının dikkatini çekti. S2, denetlemelerde, arama-kurtarma operasyonlarında, durumsal farkındalık ve acil müdahale vakalarında veri toplamayı kolaylaştırmak için Sivil Hava Devriyesi, Ohio Ulaştırma Departmanı, Kuzey Carolina Ulaştırma Departmanı, Southern Company, Chula Vista PD, Japan Infrastructure Waymark ve Ware’e yardımcı oldu. “Drone” otomasyonuyla nasıl bir katma değer yarattıklarını anlatan Skydio CEO’su Adam Bry’a göre, tüketici piyasasının ötesine geçen bu genişleme hamlesi, firmanın dünyayı otonom uçuşlarla daha üretici, yaratıcı ve emniyetli kılma amacını netleştirmek için bir fırsat teşkil edecek.

ABD’de desteklenmiş, tasarlanmış ve üretilmiş olan Skydio X2, şartlara dayanıklı bir iskelete monte edilmiş portatif, katlanabilen kollar ve bir termal kamerayla 35 dakikaya kadar havada kalabiliyor. 360-derece engelden kaçınma için altı adet 4k navigasyon kamerası ve 12MP renk ile 320×256 LWIR içeren bir ikili-sensör taşıyan X2, bunların yanı sıra, Skydio Autonomy, dokunmatik ekranlı ve eldiven-uyumlu, endüstri tipi yeni bir Skydio Enterprise Kumanda ve menzili 6,2 kilometreye kadar genişleten, yeni bir telsiz sistemi taşıyor.

Yeni “drone”a ek olarak Skydio, denetimleri ve durumsal farkındalık iş akışlarını basitleştirmeye yönelik, X2 ve S2’lerle uyumlu Enterprise Skills’i de piyasaya sürdü. Bu pakette Skydio Autonomy Enterprise Foundation, Skydio 3D Scan ve Skydio House Scan bulunuyor.

Skydio COO’su Mark Cranney, şunları ifade ediyor: “Otonom uçuş temel bir gereksinim olmakla birlikte sadece bir başlangıç. Stratejimizin sonraki aşamasında, otonom uçuş unsurunu temel alarak daha geniş bir teknoloji entegrasyonu tesis edeceğiz. Bu noktada ‘drone’lar, Skills dediğimiz yapay zekâ kabiliyetlerini kazanarak, uçtan uca iş süreçlerini otomatikleştirmek üzere kullanılan bilgisayarlara dönüşecek.”

Yeni başlayanlardan uzman pilotlara kadar her seviye için uçuş emniyetine ve verimliliğine odaklanan Skydio Autonomy Enterprise Foundation, şu üç yeni özelliği taşıyor:

360 Superzoom, “drone”un yedi adet entegre kamerası, 100x dijital zoom ve yüksek çözünürlüklü video özelliğiyle pilotların uçuş sırasında 360 derecelik bir durumsal farkındalığa sahip olmalarını sağlıyor.
Precision Mode, “drone”un kumanda komutlarına yüksek hassasiyetle tepki vermesine ve objelere yarım metre mesafede güvenle uçabilmesine olanak tanıyarak, pilotların sıkışık alanlarda uçuş yapmasına ve işleri daha hızlı bitirmesine imkân veriyor.
Vertical View, Skydio Autonomy’nin Engelden Kaçınma teknolojileri ile birlikte, pilotların denetleme kameralarının engelden kaçınma faaliyetine değil asıl hedeflerine odaklanmasına imkân tanıyor.

Skydio Autonomy’nin üzerine bina edilmiş bir gerçek-zamanlı görsel 3D rekonstrüksiyon katmanıyla desteklenen Enterprise Foundation 3D Scan, köprüler, bina cepheleri, enerji altyapı tesisleri gibi endüstriyel yapıları ve kazalar, suç mahalleri gibi alanları denetlemek için tasarlanmış. Denetlenecek yapı hakkında ön bilgiye ihtiyaç duymaksızın, tam otomatik bir şekilde çalışan uygulama, GPS ve internet erişimi olmayan alanlarda da kullanılabiliyor: https://www.youtube.com/watch?v=VxLXTeycyeE

EagleView ile ortaklaşa geliştirilen Skydio House Scan, bağlamsal farkındalıkla gayrimenkullerin otomatik olarak 3D taramasını yapmak suretiyle, sigorta denetmenlerinin daha isabetli verileri, daha verimli ve emniyetli şekilde elde etmesini sağlıyor: https://www.youtube.com/watch?v=MSy_06aOBzg

2020’nin dördüncü çeyreğinde piyasaya çıkacak Skydio X2’nin iki versiyonu olacak: Skydio X2D, ABD ordusunun Kısa Menzilli Keşif ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, keşif, arama-kurtarma ve devriye görevleri ifa etmek üzere tasarlanmış. Skydio X2E ise firmalar, ilk yardım birimleri ve gönüllü kuruluşların durumsal farkındalıklarının arttırılması ve binalar, köprüler, enerji santralleri, istasyonlar gibi altyapı unsurlarının denetimi için optimize edilmiş: https://www.youtube.com/watch?v=82GItKpk8V8

14.07.2020

Kaynak: https://www.commercialuavnews.com/infrastructure/skydio-launches-a-new-family-of-commercial-drones-designed-assembled-and-supported-in-the-usa-along-with-100-million-in-series-c-funding